POLICIE VERSUS OBČANSKÝ AKTIVISTA - Policejní horlivost v kauze Penc

Autor: BazMyslik <bazmyslik@napismi.cz>, TĂ©ma: Z pera dopisovatelů, Zdroj: PUP BIS ČTK, Vydáno dne: 22. 12. 2005

Děkujeme tímto našim poslancům ze jejich opravdu záslužnou práci pro občany České republiky a ze to, že osvědčené komunistické zákony znovu zavádějí v praxi! Asi by se měli ale již konečně probudit, píše se rok 2005 a ne 1950 ...

POLICIE VERSUS OBČANSKÝ AKTIVISTA - Policejní horlivost v kauze Penc

PRAHA, 20. 12. 2005 Je půl desáté večer a u domu aktivisty Stanislava Pence zastavuje uniformovaná policejní hlídka. Zatím jej nechce zatknout, „pouze" mu přiváží vzkaz od pražských kolegů - ptát se na minulost policejního velitele se nevyplácí. I tak lze vyložit to, že bývalý disident si minulý čtvrtek převzal obvinění z trestného činu pomluvy. U soudu může dostat až dva roky vězení. Stačilo málo: opakovaně se tázal, jestli důstojník František Pachl, který velel zásahu proti technoparty CzechTek, nespolupracoval před listopadovým převratem s komunistickou tajnou policii StB.

Otázka, nebo tvrzení?

Znalci policejní praxe se nad aktivitou v kauze Pachl - Penc podivují. Většinu trestních oznámení za pomluvu totiž policisté rovnou odkládají. Udělali to tak i v případě, kdy je šéf komunistů Vojtěch Filip žádal, aby za pomluvu obvinili předsedu lidovců Miroslava Kalouska, který komunistickou ideologii přirovnal k nacismu.

Pachla jako údajného spolupracovníka StB zmínilo už dříve několik novinových článků, ale těmi se policisté vůbec nezabývali. V žádném přitom není zdrojem inkriminované informace Stanislav Penc. Pachlovo jméno figuruje v neoficiálních Cibulkových seznamech, jež jsou dostupné na internetu.

Vyšetřovatelka Machotová tvrdí, že si už nechala na vnitru zjistit, že Pachl je v Cibulkově databázi neoprávněně, což je sice od ní hezké, ale zcela nadbytečné a především tím překročuje pravomoc veřejného činitele a porušováním Ústavy ČR! Státní zaměstnanec a tím vyšetřovatelka Machotová nesporně je, smí z Ústavy činit výlučně jen to, co zákon státnímu úředníku výslovně dovoluje!. Zda tam je oprávněně či nikoli je výlučně věcí a záležitostí důstojníka Policie Františka Pachla a on jediný má právo se zákonným postupem domáhat zda je zápis v seznamu legální, či nikoliv. Nikdo jiný!

Právník Václav Vlk upozorňuje, že policie obviněním popírá právo na svobodu slova - pokud se Penc jen ptal. Za otázky se nezavíralo ani za stalinismu. To se děje maximálně někde v Mosambiku," poznamenává v nadsázce. Ještě před několika měsíci se navíc zdálo, že pomluva ani trestným činem nebude. Ministerstvo spravedlnosti chtělo paragraf z trestního zákoníku vymazat. Poslanci jej tam opět vrátili," upřesňuje Pavel Šámal, hlavní autor zákoníku, který sněmovna nedávno schválila.

Děkujeme tímto našim poslancům ze jejich opravdu záslužnou práci pro občany České republiky a ze to, že osvědčené komunistické zákony znovu zavádějí v praxi! Asi by se měli ale již konečně probudit, píše se rok 2005 a ne 1950 ...

Stanislav Penc je proto přesvědčen, že se mu policie mstí, protože kritizuje její zásah při CzechTeku.


Vážení kolegové,

Jmenuji se Eva Rokytová a novinařinou se živím již pěknou řádku let. Od letošního léta, kdy jsem se zúčastnila technopárty CzechTek, se o celou akci a průběh jejího vyšetřování zajímám o to víc, neboť jsem dění naší policie viděla na vlastní oči. :-((

Vše se zatím odehrávalo v mezích písemných protestů, demonstrací a výslechu na Inspekci MV.

Avšak událost ze čtvrtka 15.12.2005, kdy bylo aktivistovi Stanislavu Pencovi osobně v jeho bydlišti Policií ČR předáno usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestný čin pomluvy dle ust.§ 206 odst.1,2 tr.zákona, mne pozvedla ze židle!!! :-((

Toho se - podle policejní komisařky pprap.Martiny Machotové ze služby kriminální policie a vyšetřování Bartolomějská ulice Praha 1 - dopustil tím, že se, jak na tiskové konferenci MV a i přímo u ředitele OŘ PČR Tachov, dotazoval, zda pplk. František Pachl, který velel prvnímu zásahu proti účastníkům tanečního setkání CzechTek 2005, byl zaměstnancem, nebo spolupracovníkem Stb."

Jako novinářku mne to nutí razantně vznést na vašem grémiu následující dotaz:

- Nevadí Syndikátu, že u nás začíná být trestné se na tiskové konferenci svobodně vyjadřovat?

- Máme se nyní, my, novináři, bát na tiskových konferencích ptát na to, co nás zajímá?

- Nemá snad občan (novinář) této republiky právo vědět, kdo sedí v řídících funkcích státní správy, kterou platíme ze svých daní?

- Máme na TK klást otázky s hrůzou, že na chodbě nám bude sděleno obvinění, že jsme spáchali trestný čin?

- Nejedná se o zásadní pošlapávání lidských práv ve svobodě slova a projevu?

JEDNÁ.

To, že jsme se na tiskových konferencích na hlubokého totalitního režimu zdráhali zeptat, neboť jsme se báli postihů... se nám tedy zase vrací?

Vyzývám grémium své stavovské organizace k neprodlenému projednání této bezesporu nešťastné kauzy a neprodlenému vydání stanoviska s tím, že se u nás jedná o ohrožení svobody slova a projevu při výkonu našeho povolání!

Vězte, že - po předběžném průzkumu u svých kolegů - jsme touto nehorázností omezující naše práva, upřímně zděšeni. To už tady bylo!

Žádám proto svoji stavovskou organizace o podání protestu k celé události.

Jestliže bude pan Stanislav Penc odsouzen za to, že se na tiskové konferenci JEN zeptal.... nezbyde nám, novinářům, nic jiného, než se začít bránit. Zpočátku zvažuji iniciovat protestní petici novinářů ČR, obrátím se i na příslušné poslance dolní i horní komory Parlamentu ČR.

S pozdravem

E. R.
Praha 5


Vyjadreni Syndikatu:

Syndikát nesouhlasí se snahami o omezení svobody slova

Syndikát novinářů České republiky vyjadřuje vážné znepokojení nad snahami vlády o omezení práce žurnalistů a televizních i rozhlasových publicistů. Po pochybnostech o správnosti dosud platného tiskového zákona a začlenění pomluvy, nedovoleného nahrávání a používání skryté kamery do trestního zákona, následuje trestní stíhání Stanislava Pence za to, že na tiskové konferenci položil ministru vnitra otázku týkající se minulosti jednoho policisty. Syndikát novinářů České republiky znovu vážně apeluje na zákonodárce i ministry, aby nepřipustili zařazení pomluvy mezi trestné činy, když v řadě demokratických zemí je pomluva předmětem občanského práva a aby snahami o omezení svobody slova nediskvalifikovali pověst našeho státu mezi demokratickými zeměmi Evropy.

Gremiální porada, 21. prosince 2005