5. 12. 2006 - 20:00 - ČT2 - Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína

Autor: BazMyslik <bazmyslik@napismi.cz>, TĂ©ma: Aktuální hlavní informace, Zdroj: PUP BIS ČTK, Vydáno dne: 04. 12. 2006

Na Mikuláše nám ČT 2 nadělí dokument Martina Vadase o případu Vladimíra Hučína, který původně zcenzurovala a stáhla z vysílání. Mediální tlak neustála ani za pomoci tak zvaného "etického panelu" (rozuměj cenzura) a tak k odvysílání nakonec dojde 5.12.2006 ve 20:00 na ČT2.

5. 12. 2006 - 20:00 - ČT2 - Pravdě podobný příběh Vladimíra Hučína

Dokument ukazuje bezradnost české postkomunistické společnosti na pozadí příběhu justičního pronásledování Vladimíra Hučína, bývalého bojovníka proti komunistickému režimu a téměř deset let nejlépe hodnoceného důstojníka Bezpečnostní a informační služby (BIS).

Před kameru předstoupili ti, kteří se okolo jeho pronásledování pohybovali - jako aktivní kladeči polínek na ohýnek nenávisti, tajemní osnovatelé spiknutí, hasiči požáru, občanští aktivisté, nebo jen pasivně přihlížející šokovaní občané a poslanci, kteří kontrolu tajné služby svojí účastí v komisi pro kontrolu BIS jen předstírají a vlastní odpovědnost jim téměř nedochází.

Představitelé BIS nevyužili nabídku se v dokumentu vyjádřit, stejně jako František Bublan, bývalý důstojník BIS a nedávný ministr vnitra vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Osudy respondentů režiséra přivedly do různých prostředí od intimity individuálních rozhovorů až po interiéry soudních chodeb a jednacích sálů, exteriérů ulic i vládních budov, na místa politických shromáždění, do muzea i na jednání parlamentu.

Dokument natočil Martin Vadas. Zpívá písničkář Pepa Nos a Ali Weissová. Dokument byl natáčen od roku 2002 do července 2006.