phpRS
Dnešní datum: 22. 11. 2019  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Download :: Weblinks  

Novinky
17.02.2011:

Zpráva o poměrech v NVÚ Minkovice !! Kopie důležitého samizdatu z roku 1984


19.08.2007: POZOR - VSTUP !
V hlavním menu je nově VSTUP pro psaní příspěvků. Uživatelské jméno je anonym a heslo též anonym. Po napsání příspěvku je nutno redakci o této skutečnosti poslat e-mail uveřejněný vlevo dole KONTAKT.

10.06.2007: 14. rockový Zelený tulipán - sobota
09.06.2007: 14. rockový Zelený tulipán - pátek
12.01.2007: POZOR POZOR !
Neplatné e-mailové adresy v komentářích a osobní invektivy budu nemilosrdně mazat!

06.12.2006: OpenOffice.Org slaví již šesté narozeniny !!!
Zapomeňte na Microsoft Office za víc jak 10.000 Kč! Zde jsou: Další podrobnější informace.

Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtPáSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


Kdo je On-Line?
Neznámý čtenář

Informace o Free.cz

Z pera dopisovatelů

* Po 15-ti letech odhalena pamětní deska těm, kteří vzdorovali komunistické totalitě.

Vydáno dne 21. 11. 2004 (3380 přečtení)

Ing. Emanuel Ondra - dne 17.11.2004 byla konečně po 15-ti letech odhalena pamětní deska těm,kteří vzdorovali komunistické totalitě. Slavnostního odhalení se mimo zástupců radnice zůčastnili zástupci i přímé oběti údobí 1948 ÷ 1989 a i dosud nezvyklý počet ostatních občanů. Kromě pí místostarostky hovořilo ještě pět zástupců za KPV, VSR, PTP KAN a Čs. skauty. Ukázka projev za Vojenské Sdružení Rehabilitovaných (VSR).

Vážení spoluobčané, přátelé, vojáci.

Dovolte mi, abych se alespoň v krátkosti zmínil, jak komunisté likvidovali nepohodlné v Armádě.

     Když v konci 1. sv. války a na začátku budování nového demokratického Československa kladl TGM základy nové armády, zdůrazňoval: „naše vojenské kádry budou najisto vybudovány v demokratickém duchu národním, čerpajíce posilu ze smyslu dějin našeho národa po vzoru našich zahraničních legií a musí mít vžity zásady pravé lidskosti… Nemůže být vyššího ideálu pro nějž by náš voják bojoval, než je boj za nedotknutelnost hranic a udržení své vlastní svobody.“ A takovou armádu vytvářela naše 1. republika plných dvacet let. To, že pak přišla potupná okupace naší země nacistickým Německem, představovalo nejen tragedii národní, ale i tragedii čs. armády. Ústup Hitlerovi - předznamenal 2. sv. válku.

     Konečné vítězství spojenců ve 2. sv. v. - v jejichž armádách bojovali i vojáci ČSR, mělo přinést osvobozeným národům svobodu a demokracii. Bohužel, na osvobozených územích východní Evropy, včetně naší republiky, se tak nestalo. Zločinný komunistický režim SSSR - vedený krutým diktátorem Stalinem, měl jiné plány. Postupně likvidovat jakékoli projevy demokracie za pomoci místních komunistických stran, a z tzv. osvobozených zemí vytvořit země vazalské, plně podřízené ve všech oblastech života moskevskému mocenskému centru. Jeho prvým cílem bylo,odstranit z čs. armády všechny důstojníky bývalé vítězné koalice a vyškolit nové, v idejích komunismu. Tak se stalo,že hrdinové čsl. Jednotek 2. sv. v. museli být zatýkáni, souzeni, vězněni a likvidováni, (gen. Heliodor Píka, por. Old. Vodička) . Ti předvídavější opět emigrovali - často i s rodinami - na západ. O těchto váleč. hrdinech vládnoucí komunisté i jejich sdělovací prostředky hovořily a psaly ,jako o zaprodancích a agentech západních imperialistů, které je třeba likvidovat. Byla to tehdy prvá velká pohroma pro vojáky čsl. Armády. A dělo se tak - v rozporu s listinou lidských práv a svobod - za řízeni sovětskou imperiální velmocí. Při tom naši komunisté hovořili o suverenitě, bezpečí a štěstí „lidu“ ČSR za nadšeného budování socialismu..

     Druhá pohroma přišla po letech „štěstí našeho lidu“. Po tzv. jaru 1968 musela vojska VS vtrhnout v plné zbroji na územ naší republiky, aby nás zachránila před kontrarevolucí. Důvod byl však jiný. Pomocí dlouhodobé okupace zajistit Moskvě trvalou podřízenost občanů ČSR. Naše suverenita opět zaplakala. Vojáci SSSR stříleli na ulicích našich měst po občanech jako po lovné zvěři. Značný počet vojáků - zejména z důst. Sboru - protestovala proti okupaci země tzv. spojeneckými vojsky a vystupovala s požadavky na její obranu. Vždyť taková „suverenita“ byla v rozporu s ideami TGM. !Marně!

     Nastoupil stejný scénář,jako před dvaceti lety.Udávání, zatýkání, věznění a neustálé sledování příslušníků armády, kteří neprojevovali dostatek loajality se zločinnou komunistickou státní mocí. Vyhazovy z armády vytvářely tu hlavní atmosféru konce šedesátých a začátku sedmdesátých let min.století v ČSR. Do r. 1973 muselo z armády odejít pro ,,politickou nespolehlivost“ 3408 vojáků z povolání - tehdejší elita armády a to bez „odstupného“ a bez naděje na odpovídající zaměstnání. Souběžně s těmito vyhazovy se na pokyn ÚV KSČ začalo pracovat na pořízení seznamů všech „nepohodlných“. Na seznamy tzv. pravicových oportunistů bylo již v r. 1970 zapsáno přes 10.000 vojáků a ob. zam. ČSA. Něco přes 400 vojáků z povolání bylo zapsáno do seznamu s označením „N“ (nežádoucí). Tito lidé měli být při vyhlášení akce NORBERT shromážděni v koncentrácích a fyzicky likvidováni. Takové byly tedy vyhlídky těch,kteří vzdorovali a odmítali se podrobit normalizačnímu protiprávnému komunistickému režimu. Šikanování těchto lidí a jejich rodinných příslušníků v zaměstnání, zákazy studování na středních a vysokých školách jejich dětem bylo tak běžné, že to ostatní občané státu začali považovat za normální. Takto skončila v praxi Masarykova vize demokrat. armády a svobodné demokratické společnosti. Bohudík, komunisty propagované kredo „Se SSSR na věčné časy“ před patnácti lety bez jediného výstřelu skončilo a naše republika opět - tentokrát společně se státy Evropské unie - snad již definitivně vybuduje stát svobody a demokracie..

     Nechť tedy pamětní deska, která byla dnes odhalena, bude stále připomínat odpor našich občanů proti zločinnému a bezprávnému komunistickému režimu a nechť se stane mementem, že se podobné bezpráví již nesmí opakovat. Členové Úz pobočky VSR v Přerově děkují vedení města Přerova za zhotovení desky a její umístění v blízkosti busty TGM. Děkuji za pozornost.

17.listopadu 2004

Ing. Emanuel Ondra plk. v.v.


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Ing. Emanuel Ondra | Počet komentářů: 88 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: PUP, E-MAIL, ČTK

Ceska_pozice
Nové elitní informační nezávislé internetové médium

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Kdo bude bez našeho souhlasu a bez změn šířit zde uveřejněné materiály, stává se naším nejlepším přítelem!
© 1949 ÷ 2007, POPPER Univerzál Projekt. Všechna práva vyjražena,